Marcelli di Numana je velmi zajímavé letní středisko ležící ve střední Itálii, konkrétně jižně od Ancony v u nás trochu opomíjeném regionu Marche. Zajímavé je hlavně svým krásným pobřežím, které je v této části země úplně jiné, než kdekoliv na sever odtud.

Široké a nudné písčité pláže, které se táhnou od severu země najednou střídá zajímavá členitá krajina, čisté moře velmi zajímavé azurové barvy a poněkud strmější vstup do slané vody. Hrubší či jemnější kamení na plážích sice znamená menší komfort pro chůzi, ale zároveň nabízí nezvykle čistou a průzračnou vodu.

Toto pobřeží, nazývané též jako Riviera del Conero začíná hned za Anconou, která je zároveň hlavním městem tohoto regionu a velmi významným obchodním i osobním přístavem. A právě za Anconou  se zničeho nic zvedá malé pohoří s přírodním parkem.

Ubytování v Marcelli

Drtivá většina ubytovacích kapacit ve středisku je tvořená klasickými vícepatrovými apartmánovými domy. V nabídce jsou všechny běžné typy takto vybavených bytů, počínaje typologií mono pro 2-4 osoby přes nejžádanější bilo pro 4-6 osob až po největší quadrillo pro 6-8 dospělých osob. Letovisko leží v mírném kopci, takže ubytovací kapacity které se nacházejí dále od pláží mají většinou krásný a nezapomenutelný výhled na moře. Menší nevýhodou ale je to, že od pláže budete chodit do kopečka.

S parkováním není v této lokalitě žádný problém, u každého apartmánu budete mít bezplatné parkovací místo.

K dispozici jsou také hotely pro náročnější klienty a nebo privátní vilky k pronajmutí. Pokud preferujete ubytování v kempech, pak nejbližší se nacházejí v nedalekém Sirolu, případně u moře nedaleko od Marcelli směrem na Porto Recanato, tam jich je celá řada. Jsou oblíbené nejenom proto, že leží přímo u pláže, ale i díky skvělému vybavení, které se mnohdy ani poněkud hanlivé označením kemp nezaslouží.

Ceny ubytování v Marcelli jsou srovnatelné s apartmány po celém italském pobřeží a při troše štěstí se dá sehnat i něco levnějšího než třeba v oblasti Benátska.

Pláže v Marcelli

Podobně jako na ostatních místech po celé Itálii jsou i zde k dispozici jak pláže placené, tak i volné. Ty placené jsou velmi dobře vybavené, k dispozici jsou sprchy, záchody, převlékárny a také bary. Na těch volných se musíte spolehnout na to, co si sami přinesete. Blízko centra letoviska je většina pláží placených, na okrajích jsou potom v podstatě pouze ty volné. V porovnání s letovisky na severu je ale placených pláží mnohem méně a na těch volných je zase o poznání více uklizeno.

Kvůli prudšímu vstupu do vody se lokalita opravdu moc nehodí pro maličké děti, v případě že se chtějí koupat v moři. Na to bude lepší vyrazit jinam.

Výlety z Marcelli di Numana

Poloha ve střední Itálii je velice výhodná i pro podnikání zajímavých výletů do bližšího či vzdálenějšího okolí. Pokud Vás tedy lenošení u vody začně nudit, neváhejte a vyražte do okolí, stojí to za to.

Loreto

Pro Italy je toto u nás téměř neznámé město druhým nejvýznamějším poutním místem, hned za Římem, respektive Vatikánem. Městečko leží na pahorku nedaleko pobřeží a z Marcelli je vzdálené necelých 15 kilometrů. Návštěva stojí za to nejenom pro katolíky, ale i pro milovníky památek a romantických uliček.
Loreto250706
Pokud budete chtít církevní památky navštívit i zevnitř, nezapomeňte že budete potřebovat zakrytá kolena a ramena, jinak Vás nevpustí. Parkování na záchytném parkovišti je zdarma a vzdálenost odsud do centra je poměrné příjemnou krátkou procházkou, i když poněkud do kopce. Z Loreta je také krásný výhled na široké pobřeží.

Sirolo

– Asi 4 kilometry vzdálené městečko s nádherným historickým centrem a s krásnými výhledy. Ideální pro romantické duše. Dá se tam dojít i pěšky po pobřeží, případě využít přehlednou místní dopravu.
Sirolo panorama

Urbino

– Krásné městečko s romantickým a cenným renesančním jádrem. Vzdálenost cca 115 kilometrů, ale pro milovníky umění nezapomenutelný zážitek.

Další výlety už jsou o poznání vzdálenější, ale co je při dobrá dálniční síti velká vzdálenost ?

Navštívit tak můžete třeba hlavní město Itálie Řím, kam budete muset absolvovat cestu dlouho asi 300 kilometrů, která trvá něco málo přes tři hodiny. Stejně daleko jako do Říma je to i do Florencie, o padesát kilometrů blíže je potom toskánská perla Siena.

Ve vzdálenosti 170 kilometrů od Marcelli je potom po celé evropě známý zábavní pakt Mirabilandia, tam jste po dálnici asi za hodinu a půl.

 

Nákupy Marcelli di Numana

Ve městě jsou všechny důležité obchody, včetně několika supermarketů s potravinami a nebo třeba lékárny. Pokud by jste hledali větší obchodní dům, budete muset vyrazit do obchodní zóny v jižní části Ancony (cca. 16 kilometrů, Carrefour, Ikea a jiné) nebo do Loreta (cca. 15 kilometrů).

Doprava do Letoviska

Střední Itálie není tak daleko a tak se do této oblasti dá bez problémů dojet vlastním automobilem. Z Prahy pojedete přibližně 1170 kilometrů v podstatě pouze po dálnicích, takže doba jízdy (počítáno bez zastávek) by měla trvat asi 11 hodin. Budete potřebovat českou a rakouskou dálníční známku, a pokud zvolíte nejrychlejší trasu přes Mnichov tak budete také platit poplatek za použití Brennerské dálnice (cca. 8.5 euro) a také je nutné počítat s platbou za italské dálnice (cca. 32 eur). Pokud pojedete o prázdninách v sobotu, jako většina ostatních dovolenkářů, čeká Vás zcela jistě dopravní zácpa na dálnici v Bologni, která je důležitým dopravním uzlem. Ta se dá pohodlně objet po státní silnici, ale nesmíte zapomenout včas sjet z dálnice, v Bologni už nesjedete.

Některé cestovní kanceláře nabízejí také zájezdy s autobusovou dopravou, případně samotnou autobusovou přepravu. Vyrazit můžete také linkovým dálkovým busem, například společnost Eurolines (s přestupem v Mnichově) jezdí do Ancony, stejně jako konkurenční Flixbus, který u nás neustále rozšiřuje pokrytí a nabízí dokonce i vnitrostátní trasy.

Do letoviska se samozřejmě můžete dopravit i letecky, nejbližší mezinárodní letíště jsou Pescara (162 kilometrů), Bologna (235 kilometrů) a Ancona (24 kilometrů).

Pro fanoušky železnice bude možná zajímavá i cesta vlakem, i když Vás čekají minimálně dva přestupy (Wien a Bologna) a to dojedete do Ancony, odkud musíte ještě místním spojem. Další možností je trasa pře Linz, tam už ale budou přestupy minimálně tři. Ani cenově se bohužel oproti autobusům příliš nevyplatí.