martinsicuro

Martinsicuro

Martinsicuro je krásné letní letovisko ve střední Itálii, které leží mezi většími a podstatně známějšími středisky Alba Adriatica a San Benedetto del Tronto. Oblast je také velmi příznačně nazývaná „Palmová riviéra“ a i v Martinsicuru jsou vzrostlých palem tisíce. Řada palem lemuje pobřežní komunikaci a cyklostezku a vytváří tak charakteristickou promenádu, která prochází podél moře všemi zdejšími městy.

Pokud se Vám v oblasti palmové riviery líbí, ale třeba Alba Adriatica je na Vás příliš rušným místem, pak právě Martinsicuro rozhodně stojí za zvážení. Je rozumným kompromisem mezi rušným místem a úplným klidem.

 

Samotné Martinsicuro má i svoje historické centrum s nádherným kostelem a upraveným náměstím, ale v letních měsících se centrem všeho dění stává jednoznačně pobřežní promenáda lemovaná palmami. Ta se hlavně večer mění ve velmi rušnou obchodní zónu a i díky každodenní přítomnosti trhovců se tu stále něco děje.

U promenády je navíc moc pěkný sportovní areál, která zahrnuje klopený ovál na inline bruslení a tenisové kurty. Večer je ovál osvětlený o funguje tam i půjčovna kolečkových bruslí. Za pár euro si tak můžete i trochu zasportovat (pokud máte vlastní brusle, pak je vstup na ovál za 1 Euro, půjčení je pak od 1 euro za pár).

Cesta do Martinsicura

Vzdálenost Martinsicura je asi 1250 kilometrů (z Prahy) a cesta trvá něco přes 12 hodin jízdy (plus přestávky dle vašich řidičských schopností). Trasa vede v podstatě pouze po dálnicích, nejprve pro české D5 přes Plzeň až na hraniční přechod Rozvadov, dále pak přes německý Mnichov a rakouský Innsbruck s pomocí Brennerského průsmyku do Itálie, tam přes Veronu a Bolognu až do Martinsicura. Budete tedy potřebovat i rakouskou dálniční známku, počítejte s poplatkem 8.5 euto za průjezd po Brennerské dálnici a také přibližně 40 euro za dálniční poplatky v Itálii.

Z Brna a Moravy pojedete pravděpodobně „spodní cestou“ a tak do Bologny dorazíte odjinud 🙂

Mimo dálniční tahy tak pojedete asi pouhých 5 kilometrů a to konkrétně od dálničního sjezdu San Benedetto del Tronto do Martinsicura. Značení je v těchto místech skutečně dost přehledné a navíc většina řidičů stejně použije navigaci.

Pokud pojedete jako většina turistů v sobotu, počítejte s poměrně velkou zácpou ve městě Bologna (v podstatě po celé dopoledne), která se ale nechá objet po volné státní silnici. Jen musíte z dálnice stihnout sjet včas, protože jakmile se dostanete přímo do Bologni, je už na cokoliv pozdě.

Ubytování Martinsicuro

Ubytování v Martinsicuru je možné pořídit za velmi přijatelné ceny a v podstatě záleží pouze na tom, jak kvalitní služby a komfort ke své dovolené potřebujete.

Nejširší nabídka je jednoznačně v oblasti apartmánů, nebo chcete-li prázdninových bytů. Těch jsou na tomto místě kvanta a můžete vybírat, jestli chcete bydlet blízko k moři, nebo jestli dáte přednost klidnější lokalitě. Většinou jsou umístěné ve vícepatrových domech s balkonem a při větším počtu podlaží i s výtahem. K dispozici jsou apartmány pro 2-8 osob.

Další možností je ubytování v kempu. Velmi oblíbený u českých turistů je kemp Riva Nuova, který je poměrně nezvykle umístěn téměř ve městě. V dosahu tak máte nákupní možnosti a navíc máte pláž přímo přes cestu.Populární je hlavně díky vybaveným stanům, které lze pořídit za příznivou cenu a také pěkným bazénům i když vstup do nich je zpoplatněn.

V Martinsicuru je samozřejmě také řada hotelů všech cenových relací. Hotely mají vlastní restauraci a pobyty jsou prodávány s polopenzí, případně plnou penzí. Mnohé hotely mají svůj bazén a to i přes to, že leží u přímo pláže. U některých cestovních kanceláří jsou také apartmány a hotely ležící v lokalitě Villa Rosa označovány jako ležící v Martincicuro, ale pozor na to. Až budete mět každý večer chodit pěšky z Villa Rosy do Martinsicura na trh tak Vám vzdálenost tak malá nepřijde.

Pláže Martinsicuro

Pláže jsou zde pouze písečné a před vlnami jsou chráněny pásem vlnolamů, který se táhne v podstatě po celé délce od Martinsicura směrem k Villa Rosa a dále Alba Adriatica. Tam jsou také asi nejhezčí pláže v okolí a čím dále půjdete od Martinsicura směrem k Villa Rosa, tím volněji na plážích bude.Mnohdy se Vám stane, že se u vody ocitnete zcela sami.

K dispozici jsou pláže placené, kde dostanete dvě lehátka se slunečníkem a můžete využít toalet, převlékáren, hřiště na plážový volejbal, atrakce pro děti a sprchy a také samozřejmě pláže volné, bez dalšího servisu.

 V Martinsicuru naleznete všechny důležité obchody, včetně lékáren. Stejně jako všude jinde zde platí, že čím blíže moři, tím dráže. Pokud ale chcete nakoupit levněji, zajeďte třeba do obchodní zóny na kraji San Benedetto, kde je velký hypermarket Coop a sportovní obchod Decathlon.

 

Velké obchodní domy jsou také na okraji Alba Adriatica a v Tortoreto Lido.

Internet v Martinsicuru

S připojením k internetu je to  Martinsicuru zatím poměrně bída. Situace se sice každým rokem zlepšuje, ale i tak je většina apartmánů v tomto místě bez WiFi. U hotelů je situace pochopitelně jiná, tam je WiFi minimálně na recepci k dispozici vždy.

Výlety z Martinsicura

Akvapark Onda Blue

V Tortoretu se také nachází nejbližší akvapark s názvem Onda Blu. Ten nabízí celodenní zábavu pro děti i pro dospělé. Pro vstup do tohoto akvaparku je nutná koupací čepice, pokud nemáte lze zakoupit na místě jednorázovou za cenu 2 euro.

K dispozici je spousta atrakcí pro vodní radovánky a množství občerstvení. Nepatří ale v rámci Itálie k těm největším a v sezóně Vás tam možná zaskočí fronty u některých atrakcí.

Loreto

V dosahu je i známé poutní místo Loreto. Od Martinsicura je vzdálené asi 70 kilometrů na sever a pro Italy je druhým nejvýznamějším církevním místem, samozřejmě že hned po Vatikánu. K vidění je mnoho historických budov a krásné náměstíčko, pokud budete chtít místní chrám vidět i zevnitř, nezapomeňte že budete muset mít zakrytá ramena a kolena, jinak Vás tam nepustí.

I pro mě jako pro neznaboha má to místo velmi magickou atmosféru a místní se o své poklady skutečně příkladně starají. Město každý rok navštíví přes tři miliony lidí, tak počítejte s tím že v létě tam prázdno určitě nebude.

martinsicuro

 

Similar Posts