Lido Adriano

Lido Adriano je moderní turistické letovisko na severním jadranu, která leží poblíž významného italského města Ravenna. Městečko nemá žádnou dlouhou historii, jedná se o typické prázdninové místo. Adriano má pouhých 6500 stálých obyvatel, ale s příchodem každé letní sezóny ožívá a mění se v poměrně živé letovisko, které umí ubytovat okolo 20.000 turistů.

Lido Adriano

Ubytování Lido Adriano

Pro letovisko je typické ubytování ve vícepatrových apartmánových domech. Těch je tu skutečně nepřeberné množství a to i v oblíbené „první linii“ u pláže. Většina těchto domů má výtah a také bazén (ten mívá přes poledne omezený provoz, kvůli siestě). K písečné pláži se dostanete příjemnou stezkou, dlouhou většinou okolo 200 metrů.

Pokud preferujete na své letní dovolené ubytování v kempu, hned na příjezdu do Lido Adriano (směrem od Marina di Ravenna) na Vás čeká několik kempů (například Camping Village dei Pini, Marina camping Village). Je nutno podotknout že slovo kemp možná působí trochu hanlivě, ale ůroveň ubytování a vybavení některých z výše uvedených je naprosto neuvěřitelná. Kromě bazénů je většinou k dispozici i WiFi a nebo třeba oblíbené animační programy pro děti a dospělé.

V Adrianu se také samozřejmě můžete ubytovat v hotelech různé úrovně. Většina hotelů je postavená u pláže a má i svoji soukromou a dobře vybavenou pláž. Hotely jsou spíše v centrální části, blízko samotného centra letoviska. V severní části střediska jsou spíše apartmánové domy, čím vice na sever, tím nižší budovy a lepší ceny.

Doprava do Lido Adriano

Vzhledem k příznivé vzdálenosti z České republiky (z Prahy 1031 kilometrů, z Brna 959 kilometrů) je ideální cestovat osobním  automobilem. Cesta trvá okolo 11 hodin (plus přestávky dle schopností řidiče a provozu). Máte pak možnost podniknutí výletů do širokého okolí za kulturou i zábavou. A že v okolí Adriana je takovým možnstí pro výlety požehnaně.

Pokud pojedete stejně jako drtivá většina turistů v sobotu, počítejte s velkou zácpou ve městě Bologna, kde se sjíždí hned několik hlavních dálničních tahů. Dá se objet po státní silnici, která je dobře průjezdná, ale chce to odbočit včas. Pokud chcete ušetřit nějaké náklady na dálničních poplatcích, můžete zvolit neplacenou rychlostní komunikaci SS434, která vede z Verony směrem na Rovigo.

Silnice je v podstatě bez provozu, je čtyřproudá a může se po ní jet rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Navíc je neplacená a vyhnete se výše zmíněné Bologne. S pomocí navigace není problém ji trefit, z dálnice budete sjíždět u letiště ve Veroně, do samotné Verony se ale v podstatě vůbec nedostanete.

Do Adriana vozí svoje klienty mnoho cestovních kanceláří autobusem, cesta trvá okolo 14 hodin. Pokud chcete cestovat autobusem na vlastní pěst, je možné využít mezinárodních linek společností Eurolines nebo Flixbus. Eurolines jezdí do Bologny a Rimini, odsud se můžete dopravit místní dopravou.

Flixbus má cílová města stejná, v současné době je o něco levnější. V obou případech Vás čeká přestup, nejčastěji v Mnichově a v některých dnech i v Innsbrucku. Pokud si jízdenku rezervujete ve správný čas, je cena velmi přijatelná.

Cesta vlakem je pouze pro velké fanoušky železnice. Můžete se vydat buď trasou přes Mnichov, nebo Linz a pak Vás ještě čeká další přestup, většinou v tyrolském Innsbrucku. Většinou vyjde o něco dráž než cesta autobusem a navíc také zabere více času.

Nejpohodlnější a také nejrychlejší je samozřejmě letecká doprava. Vzduchem je možné dopravit se například na velké mezinárodní letiště ve městě Bologna (vzdálené cca 90 kilometrů od Adriana), nebo o něco bližší Forli (38 kilometrů od Adriana).

Výlety z Lido Adriano

Poloha téměř na severu Itálie dělá z tohoto letoviska ideální výchozí bod pro další výlety. Vybírat můžete z mnoha možností, ať už máte rádi umění, historii, kulturu, nebo klasickou komerční zábavu.

  • Ravenna – je sídlem arcibiskupa a historicky velmi významným Italským městem (zapsání na seznamu Unesco hovoří za vše). Od Adriana je vzdálena přibližně 10 kilometrů. Je zde také mnoho nákupních možností a poud nejste v Adrianu vlastním vozem tak se do Ravenny velice snadno dopravíte místní dopravou, autobusy jezdí každou chvíli.
  • Mirabilandia – rozlehlý zábavní park (nově také akvapark) ve stylu Disneylandu na okraji města Ravenna (v obci Classe). Vstupné platí na dva po sobě jdoucí dny a pro děti i dospělé je naprosto nezapomenutelným zážitkem. Některé atrakce jsou i „mokré“ takže se osvěžíte v parném dni.
  • Benátky – jedno z nejoblíbenějších výletních měst v Itálii, v letních měsících bohužel totálně přeplněné (vzdálenost z Lida Adriana asi 150 kilometrů). Čekejte problémy s parkováním.
  • San Marino – malebný horský stát, velmi oblíbený výlet s možností nákupů. (z Lida Adriana cca. 75 kilometrů).
  • Florencie – Toskánská perla je vzdálená asi 190 kilometrů, ale díky velmi dobré dálniční síti se sem dostanete už za dvě hodiny.
  • Chioggia – Město, které je také přezdíváno „malé Benátky“. V létě může být velice zajímavou alternativou k mnohdy nesnesitelně přeplněným Benátkám. Vzdálenost je asi 100 kilometrů z Adriana.
  • Urbino – Překrásné město s romantickým a velmi cenným renesančním jádrem. Vzdálenost cca 125 kilometrů, ale pro milovníky umění nezapomenutelný zážitek.
Nákupní možnosti

Ve středisku naleznete všechny typy obchodů, které na své letní dovolené můžete potřebovat. Nejenom markety s potravinami, ale i oblečení, módní doplňky lékárny, elektroniku a podobně. Na okraji letoviska je navíc větší supermarket ( LIDL ). Pokud máte raději větší výběr a velké hypermarkety, musíte dojet do nedaleké nákupní zóny na okraji města Ravenna, kde je mimo jiné velký Coop a další možnosti.

Dvakrát v týdnu se navíc v Adrianu koná velký trh, který zcela uzavírá hlavní třídu v centru. Zde je ke koupi všechno možné i nemožné zboží.

Pláže Lido Adriano

Pláže jsou stejně jako v ostatních severoitalských letoviscích písčité, s velice pozvolným vstupem do moře. Po celé délce letoviska je pás kamenných vlnolamů, která chrání pobřeží před nepřízní počasí a velkými vlnami ve větrných dnech. I proto jsou velmi vhodné pro malé děti a neplavce.

Ve vodě nežijí žádní nebezpeční živočichové.

Hlavně v centrální části je většina pláží placených, v severní části je naopak skoro všechno volné. I na těch volných je ale udržován pořádek a jsou moc pěkné.