Lignano

Velké turistické letovisko na severu apeninského poloostrova, které je velmi oblíbené i u českých turistů, a to zejména díky velmi příznivé vzdálenosti od našich hranic. Z Prahy do Lignana je cesta dlouhá přibližně 750 kilometrů, z Brna potom asi 670 kilometrů. Cesta se dá pokud nenarazíte na kolony absolvovat za 8-9 hodin plus čas strávený na přestávkách.

Letovisko je poměrně „mladé“, hlavně v porovnání s okolními městy s bohatou minulostí, a nemá žádnou vlastní důležitou historii ani klasické historické centrum, jak h známe třeba s Caorle. Vzniklo teprve v minulém století, jako reakce na zvýšený zájem především evropských turistů o letní dovolenou v teple na břehu moře.

Trvale zde žije jenom asi 7000 obyvatel, ale v letních měsících je město schopno pojmout mnohonásobně více turistů z různých koutů světa. Turistická sezóna začíná v květnu a končí v říjnu, v těchto měsících je možné pobyt pořídit doslova za pár korun. Nejsou však v provozu všechny ubytovací kapacity a hlavně služby, trhy a podobně.

Hlavní sezóna je v červenci a srpnu a hlavně s srpnu, kdy mají dovolenou italové letí ceny nejenom za ubytování prudce nahoru a bývá zde také dost přelidněno. Proto je nejlepší zamířit sem v červenci.

Lignano

Sabbiadoro

Městská část označovaná jako Sabbiadoro je de facto centrem a srdcem celého města. Je to místo kde to opravdu žije, stojí zde hlavně velké hotely a mnoho velkých apartmánových domů, nejrůznějších obchodů, restaurací, cukráren a především lidí. Pokud máte na dovolené rádi svůj klid, tak do této části raději nejezděte. Večer sem za zábavou můžete zajít vždy.

Pineta

Jak už název této části Lignana napovídá, rozkládá se v rozlehlém piniovém háji ve kterém se nachází hlavně oblíbené prázdninové apartmány a také hotely, i když většinou o dost menší než v lokalitě Sabbiadoro. Tato část Lignana je podstatně klidnější než výše zmíněné Sabbiadoro, ale nabízí vše co je k prožití letní dovolené potřeba. Ideální volbou je hlavně pro rodiny s dětmi.

Borovice poskytnou hlavně za poledne velmi příjemný chládek.

Riviera

Přiznačně nazvaná část Lignana je tou úplně nejklidnější ze všech. Typické v této oblasti jsou hlavně dobře vybavené kempy (villagia) a také se zde nachází přístav. Villagia jsou obvykle vybavená venkovním bazénem s dětskou částí. Také každodenní animační programy umí zabavit ratolesti.

Pláže v Lignanu

Pro severní část Itálie je charakteristická široká písečná pláž s velmi pozvolným vstupem do moře. A nejinak je tomu právě kdekoliv v Lignanu. Zdejší pláže jsou dlouhé více než 8 kilometrů a většina z nich je placených. Můžete si pronajmout lehátka a slunečníky a také využít převlékáren, sprch, barů a toalet. V každé části se ale najde i pláž volnou, která je přístupná bezplatně, i když obvykle také méně uklizená a bez jakéhokoliv dalšího vybavení. Pláže jsou velmi široké a v moři nežijí žádní nebezpeční živočichové.

Doprava do Lignana

Do Lignana cestuje většina českých turistů vlastním vozem. Vzdálenost je poměrně přijatelná, díky dálnicím dobře snesitelná, a vlastní automobil poskytuje možnost mnoha dalších výletů do okolí (Verona, Benátky, … atd). Další Češi se do Lignana dostávají autobusem.

Mnoho cestovních kanceláří tento typ dopravy nabízí jako součást pobytu. Není to sice úplně nejpohodlnější volba, ale na druhou stranu je to za příznivou cenu a vydržet se to dá, i vzhledem k tomu, že autobusy jsou čím dál novější a mnohdy vybavené například WiFi připojením a poměrně pohodlným posezením.

Nejpohodlnější a zároveň nejrychlejší je samozřejmě let dopravním letadlem. Nejbližší mezinárodní letiště jsou v Benátkách (Venezie) (cca 100 kilometrů od Lignana), a Friuli Venezia Giulia Airport (cca. 65 kilometrů). Transfer z letiště tak trvá okolo 60 minut.

Zábava v Lignanu

Na příjezdu do Lignana je pro turisty připraveno dost možností zábavy a také nákupů. Najdete zde pěkný velký aquapark, který je navštěvovaný i turisty ze sousedního  Bibione, které vlastní vodní svět nemá. Vedle aquaparku je také zábavní park pro děti, s názvem Gulliverlandia, který nabízí mnoho atrakcí pro všechny věkové kategorie. Zvlášť v nočních hodinách se centrum města mění ve velmi rušné místo, kde si svůj díl zábavy najde skutečně každý. Mnoho barů, restaurací i nočních podniků žije téměř do svítání.

Výlety

Stejně jako v ostatních turistických destinacích je i zde možnost využít bohaté nabídky místních výletů. Pokud máte vlastní automobil, můžete cestovat individuálně, pokud ne, lze využít zdejších nabídek.

Nejoblíbenější je pochopitelně návštěva nedalekých Benátek. V tomto případě ale jednoznačně stojí za úvahu cesta hromadnou dopravou, nebo „organizovaný“ výlet, protože parkování v Benátkách a okolí je obzvlášť v letní sezóně skutečným peklem. Možná Vás také zklame množství turistů, ale to k letním Benátkám prostě patří. Určitě by ale byla škoda toto místo alespoň jednou nenavštívit.

Další možností je návštěva zajímavého historického města Terst. Autem je to něco přes 90 kilometrů a lze využít kombinace autobusového a vlakového spojení. Nejzajímavější je zde náměstí Piazza Unità d’Italia, které je plné nádherných paláců. Za prohlídku stojí také místní přístav a mnoho pamětihodností.

Poněkud vzdálenějším, ale velmi pěkným výletem je také návštěva města Verona. To leží asi 200 kilometrů od Lignana, ale díky přímé dálnici, která tato místa spojuje není cesta časově zas tak náročná. Pokud si naplánujete celodenní výlet, čeká Vás den plný historie a památek.

Similar Posts