Vieste je úžasné městečko, které leží na Gargánském poloostrově, v Itálii. Je velmi oblíbené u turistů a ti také tvoří významnou část příjmů obyvatel tohoto města. Původně hlavně rybářské městečko, které má něco kolem 13.000 stálých obyvatel si i přes příliv turistů v letních měsících dokázalo zachovat svoje obrovské kouzlo a částečně i původní ráz. Typické jsou pro něj bílé domky a poloha na skalách nad mořem. Jeho historické centrum má až magickou atmosféru a je vděčným cílem všech fotografů a také všech romantiků.
Gargano0004

Ubytování Vieste

V okolí města Vieste máte mnoho možností, kde se na své letní dovolené ubytovat. Na rozdíl od severnějších oblastí Itálie zde ale nehrají prim mnohapatrové apartmánové domy s výtahem, ale spíš nižší stavby a také velmi oblíbená a dobře vybavená villagia. A právě tyto malé prázdninové „vesničky“ jsou i nejčastější nabídkou českých cestovních kanceláří. Jejich výhodou je obvykle poloha přímo u pláže a bazén, mnohdy WiFi v ceně pobytu a také animační programy pro děti i dospělé.

Ubytování v této lokalitě se dá s dostatečným předstihem pořídit za opravdu skvělou cenu. Pokud netrváte na vysokém standartu, můžete si užívat čtrnáct dní za cenu podobného ubytování třeba v Rimini. Výhodné apartmány ale bývají často rozrbrány už do konce února a pak už zbývá jen to dražší.

Doprava do Vieste

Většina našich turistů cestuje na Gargánský poloostrov vlastním vozem, a to i přesto že vzdálenost už je dost veliká. Z Prahy je to lehce přes 1500 kilometrů, z Brna potom 1450 kilometrů. Při tomto zápřahu už je na místě zvážit případný nocleh po cestě, případně svoje řidičské schopnosti. Na druhou stranu ale máte možnost podnikat výlety do okolí, případně si vyrazit na odlehlejší pláž.

Některé cestovní kanceláře nabízí i dopravu autobusovou, počítejte ale s velmi úmornou cestou delší než 17 hodin. Na druhou stranu autobusy jsou čím dál novější a lépe vybavené. S dopravou linkovými autobusy je to do této oblasti horší, ani společnost Eurolines ani Flixbus přímo na garganský poloostrov nezajíždí, takže zbývá možnost dopravit se s nimi třeba do Ancony a dál místní dopravou. To už ale poněkud ztrácí smysl, hlavně časem stráveným na cestě.

Nejpohodlnější a také nejrychlejší je pochopitelně doprava letecká, nejbližší mezinárodní letiště je například Foggia (98 kilometrů od Vieste, transfer trvá kvůli absenci dálnice téměř dvě hodiny).

 Pláže Vieste

Pláže v okolí města Vieste jsou velmi krásné, členité a neuvěřitelně rozmanité. V kombinaci s krásným modrým mořem jsou ideálním cílem pro všechny koupáníchtivé návštěvníky. Pro koupání jsou vyhledávány hlavně písečné pláže, které jsou typicky lemované pásem starých pinií, které vám za poledne poskytnou vyhledávaný stín a také typicky s pozvolným vstupem do moře, ideálním i pro malé děti. Na pobřeží jsou ale k vidění i nepřístupné skály s jeskyněmi a balvany.

Pláž na jihu Vieste je dlouhá neuvěřitelných 10 kilometrů a těžko říct, který její část je nejzajímavější.

K dispozici jsou jak vybavené pláže, které jsou placené, tak i ty volné, kam si musíte lehátka nebo deky a slunečníky donést. Na placených plážích jsou k dispozici kromě slunečníků a lehátek také toalety, sprchy a převlékárny, většinou i plážový bar. Cena za takový plážový servis začíná v červenci od 10 euro za celý den, v případě že si vystačíte se slunečníkem a dvěma lehátky, případně dvěma křesílky. V srpnu potom ceny letí ještě nahoru.

Památky a zajímavosti ve Vieste

Hrad – je nejvýše položenou stavbou města a sloužil jako obranná pevnost

Katedrála – stojí hned pod hradem a byla v roce 1981 vysvěcená papežem Janem Pavlem II

Mořské jeskyně – častý cíl místních výletů, vyjížďky sem jsou organizovány každý den

Výlety z Vieste:

Poloha tohoto místa není úplně ideální pro poznávání známých italských památek, protože gargano je poměrně odlehlou lokalitou. Na druhou stranu tak daleko od domova se každá vzdálenost zdá hned o něco kratší.

Neapol – město plné památek je od Vieste vzdálené asi 270 kilometrů, cesta trvá asi tři a půl hodiny ale stojí za to.

Sám jsem s rodinou toto kouzelné místo na letní dovolené navštívil, a jak naší filozofií je to, že se nebudeme vracet na stejné místo a stále budeme poznávat nová, všichni na mě škemrají, že sem se vrátit musíme. A ani já nejsem po čtrnácti dnech strávených na Gargánu rozhodně proti. Málokteré místo u moře mi k srdci přirostlo tolik, jako právě Vieste. A nejenm mým pocitem je to, že do této oblasti nejezdí jen typičtí turisté zakládající si především na „konzumu“, ale spíš milovnící přírody, památek a odpočinku.

A to nás přece baví. Žádné početné skupiny uřvaných němců a holanďanů, jak je tomu na severu.

Pokud chcete poznat opravdovou itálii, jste tu naprosto správně. V některých hlavně severoitalských letoviscích už skoro není patrné, v jaké zemi se vlastně nacházíte. Města se natolik přizpůsobila potřebám turistů, že zcela ztratila svůj původní ráz. To Vieste Vás postaví před skutečnou italskou realitu.