Mazzanta di Vada je pěkné menší letovisko v italském Toskánsku, které se nachází mezi známějšími a podstatně většími středisky Vada a Cecina. Mimo sezónu je zde mrtvo, ale s nástupem letních dnů ožívá a zcela mění svou jinak ospalou tvář. Do Vady je to asi 3 kilometry, dojet se tam dá snadno i po cyklostezce, do Ceciny je to asi o kilometr dále.

Největším lákadlem pro dovolenkáře jsou především zdejší opravdu nádherné pláže, které jsou v této oblasti schované za poměrně úzkým piniovým lesíkem a hustými křovinami. Některé pláže jsou tvořené drobnými kamínky, jiné zase krásným světlým pískem, jsou zde i pláže s velkými kameny nebo skalisky.

 

A právě velká rozmanitost zdejšího pobřeží sem láká návštěvníky z celé Evropy, které již omrzely nekonečné široké a rovné pláže z oblastí regionu Benátska a nebo Emilia Romagna. V porovnání s jinými oblastmi je zde ale podstatně více domácích rekreantů, protože toto klidnější místo je vyhledáváno turisty z velkých italských měst.

V poledne, za toho úplně nejpalčivějšího slunce se navíc můžete schovat ve velmi příjemném piniovém lesíku, kde jsou na mnoha místech piknikové lavičky a stolky, ale hlavně krásný chládek, čerstvá vzduch a příjemná borová vůně.

Cesta z České republiky je dlouhá něco přes 1100 kilometrů (z Prahy), ale rozhodně se vyplatí ji absolvovat. Ideální je použít známou a rychlou trasu přes německý Mnichov a rakouský Innsbruck (budete potřebovat rakouskou dálniční známku) a poté pokračujete po italské dálnici směrem Verona, Bologna až do Florencie.

Z Florencie potom pokračuje „rychlostní“ komunikace, který sice nemá parametry klasické dálnice, ale přesto je na ní místy povolená rychlost na 110 km/h. Výhodou je to, že její použití není zpoplatněno. Od dálnice se liší hlavně absenci klasických delších exitů, takže se odbočuje mnohdy rovnou z pravého pruhu, který se tím dost zpomaluje.

Pokračujete dále směrem na známé historické město Pisa, které proslulo svou šikmou věží a množstvím dalších památek a dostanete se k další dálnici, která vás již dovede k letovisku Vada. Pokud se Vám už nechce platit, nemusíte na dálnici najíždět a dojedete to po okreskách, jedná se asi o 40 kilometrů.

Za městečkem Vada je asi po 3 kilometrech centrum prázdninového střediska Mazzanta. A právě na tomto úseku naleznete ty nejkrásnější pláže v širokém okolí. Ze silnice nejsou vidět, ale když zaparkujete a dojdete se skrz lesík podívat k vodě, určitě si vyberete ideální pláž podle svého vkusu. Některá jsou tak zajímavé, že se k nim vyplatí dojet i autem, když nejsou v pěším dosahu Vašeho ubytování.

V těchto místech se také nachází několik kempů, velmi vyhledávaných mezi vášnivými karavanisty z celé evropy. Kempy a villagia jsou obvykle skvěle vybavené, mají bazény a i animační programy přes den pro děti a večer pro dospělé.

Oblíbené je také bydlení v luxusních mobilhomech, jejichž cena je sice srovnatelná s klasickými apartmány, ale na druhou stranu máte k dispozici veškeré vybavení kempů. Většinou jsou i klimatizované a mají přistavěné terasy.

Ubytování Mazzanta di Vada

Ubytování je možné hlavně v mnoha apartmánových domech, ale najde se i nějaký ten hotel. S parkováním zde nejsou vůbec žádné problémy, domy mají pro všechny ubytované klienty vlastní parkoviště a i tak je přinejhorším na ulicích místa dost. Na začátku letoviska je velké parkoviště pro auta i karavany.

Městečko působí na první pohled spíše klidným a ospalým dojmem, ale i přesto se zde najde veškerý servis pro turisty. Jsou zde asi  tři stálé pizzerie a asi čtyři cukrárny s výbornou zmrzlinou, a pak také několik obchodů a samozřejmě také prodej ovoce a zeleniny přímo u polí.

Pizza se dá pořídit za cenu od 6 euro, můžete si ji sníst nebo odnést v krabici.

Ceny jsou díky menší prestži tohoto města příznivé, a je to znát hlavně v restauracích a cukrárnách, ale také na ubytování.

Každý večer na Vás čeká menší ale velmi rušný trh, a na něm spousta veteše a fejků.

A v Itálii pak samozřejmě nemůže chybět klasická herna s videohrami a různými automaty na plyšové hračky a podobně. V sezóně se pak hlavní ulice každý den mění s večerem v pěší zónu a stává se oblíbenou tržnicí všemožného potřebného i zbytečného zboží.

V Mazzantě je také městský krytý bazén, v době mojí návštěvy byl uzavřený z důvodu opravy, takže nevím v jakém je stavu. Kdo by ale v létě chodil do krytého bazénu 🙂

Zábava Mazzanta

U hlavní silnice je postavený velký Lunapark s množstvím atrakcí, které známe i od nás třeba z Matějské pouti. A ceny jednotlivých kolotočů jsou překvapivě srovnatelné nebo levnější než u nás. Kolotoče se točí až do noci a hudba hraje co nejhlasitěji.

Na první pohled je vidět, že se nacházíte v zemi kolotočářů a komediantů.

 

 

Pokud hledáte nějaký větší supermarket, budete muset vyjet do města Vada (Conad), nebo případně do Ceciny (Conad, Penny Market,Coop, Lidl).Taktéž benzinovou stanici by jste v Mazzantě hledali marně, pro palivo si budete muset zajet.

Kam na výlet z Mazzanta di Vada ?

Akvapark v Cecině:

V sousední Cecině najdou děti vodní ráj Acquavillage s mnoha tobogány a skluzavkami a dalšími vodními atrakcemi. Hlavně pro děti to bude super zážitek a v porovnání s parky na jadranu to není ani cenová sebevražda. Dospělá osoba zaplatí 25 Euro, děti potom 19 E v hlavní sezóně.

Pisa:

Leaning Tower of Pisa
Kdo by neznal šikmou věž v Pise, ale toto město není zdaleka jenom o ní. Z Mazzanty tam dojedete za třičtvrtě hodinky a není problém zaparkovat třeba i zadarmo, pokud Vám nevadí trochu se projít. Určitě si na návštěvu vyhraďte celý den a projděte si co největší kus města. Pokud chcete na věž, jeďte raději ráno.

Počet návštěvníků na jednu prohlídku je omezen, stejně jako doba vyhrazená pro návštěvu. Mnohdy se hlavně v letní sezóně stane, že se na Vás nedostane ani když přijedete po obědě.

Siena:

Siena je překrásné historické město, které je od roku 1995 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví. Siena je od Mazzanty vzdálená asi 100 kilometrů, ale za návštěvu rozhodně stojí. Je také o dost méně přecpaná než Florencie. Za jeden den si zdaleka nestihnete prohlédnou vše.

Pokud hledáte spoustu romantiky a nechcete se mačkat ve Firenze, kde se navíc nedá parkovat, je Siena ideální.