Janov, v Italštině Genova je vůbec nejvýznamějším Italským přístavem. Leží na severu Itálie v Ligurii, přibližně uprostřed velkého zálivu.

Co se týká velikosti tak patří mezi šest největších Italských měst a kromě velmi známého přístavu má i svoje velmi významné historické centrum (velmi rozlehlé), které je dokonce zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Collage Genova

Doprava do Janova

Do Janova se lze poměrně snadno dopravit vlastním vozem. Z Prahy je cesta dlouhá asi 1000 kilometrů (1070 pokud se chcete vyhnout Švýcarsku) a z Brna potom přes 1100 kilometrů. Protože jedete po dálnících, trvá okolo 10 hodin, plus přestávky dle schopností řidiče.

Nejpohodlnější a nejrychlejší je pochopitelně cesta letadlem. Janov má svoje vlastní letiště, které má dvě přistávací dráhy a leží v podstatě přímo na okraji města přímo u moře. Transfer z letiště je tak velmi snadný a krátký, ať už použijete taxi, nebo městskou hromadnou dopravu.

Další možností je doprava autobusem. Cesta není sice příliš pohodlná, ale pokud se bojíte létat, nebo chcete pár korun ušetřit tak existuje i tato možnost.  Základní jednosměrná jízdenka přijde na přibližně 2400 korun a pravidelné linky jezdí přibližně dvakrát týdně. Například společnost Flixbus nabízí cestu s přestupem ve Stuttgartu.

Památky v Janově

Většina zajímavých památek je soustředěna v samotném historickém centru Janova. To je velmi rozlehlé a to hlavně díky tomu, že Janov byl po staletí velmi významným přístavem a bránou na Evropský kontinent. Symbolem města je známá Laterna.

Sport v Janově

Ve sportovním světě je Janov známý především díky dvěma místním fotbalovým klubům. Ten slavnější je Sampdoria Janov, který se stal jednou Italským mistrem a je i pravidelným účastníkem evropských pohárů.

Trajekty z Janova

Protože je Genova velmi významným přístavem tak odsud samozřejmě míří spousta trajektů. Mimo jiné lze počítat s trajekty:

  • Trajekt do Barcelony
  • Trajekt na Korsiku
  • Trajekt na Sardinii
  • Trajekt na Sicilii
  • Trajekt do Tunisu

a další více či méně pravidelné lodní spojení.