Itálie

Itálie je jihoevropský stát, ležící na Apeninském poloostrově, který je z turistického hlediska velmi atraktivní.

V letních měsících sem návštěvníky lákají především stovky kilometrů nádherných pláží na pobřeží Jaderského, Jónského, Tyrhénského a Ligurského moře. Díky tomu, jak ze země dlouhá a jaký má tvar (známý tvar vysoké boty) je celková délka mořského pobřeží neuvěřitelných 7600 kilometrů a to navíc velmi rozmanitého. Mnoho turistů zná pouze široké písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, které se táhnou od Terstu až po Anconu, ale Itálie nabízí daleko rozmanitější přístup k moři. Naleznete zde i Pláže tvořené jemnými oblázky, skalnaté pobřeží, ale i třeba pláže s černým nebo bílým pískem. Kromě toho také velmi cenné památky a mnoho možností zábavy.

V zimních měsících sem zase míří desetitisíce milovníků lyžování, hlavně milovníků krásného slunečného počasí a výborných sjezdovek, běžeckých tratí a perfektních služeb.

Ubytování Itálie

Pro Italy je příjem z turistického ruchu velice významnou částí příjmů a tak se není čemu divit, že země nabízí obrovské množství ubytovacích kapacit jak u moře tak na horách. K dispozici jsou snad všechny možné typy bydlení pro turisty, počínaje četnými kempy u moře, které nabízejí možnost zaparkování vlastního karavanu, nebo využití místních vybavených stanů, karavanů nebo prostorných mobilhomů, přes neuvěřitelné množství apartmánu pro 2-8 osob, přes rodinné hotely až po rozsáhlé a dokonale vybavené hotelové komplexy. Kromě zakoupení ubytování skrz české cestovní kanceláře je možná také přímá rezervace přímo u majitelů, případně prostřednictvím rezervačních systémů, což většinou vede k příznivějším cenám.

Cesta do Itálie

Cesta vlastním vozem

Itálie leží na Apeninském poloostrově, jehož vzdálenost od hranic s Českou republikou je vcelku příznivá. I proto velká část našich turistů volí při svých cestách do Itálie možnost jízdy vlastním vozem. Zejména severní část Itálie je snadno dostupná, a vzhledem k tomu že většina cesty vede po dálničních tazích tak není ani časově nijak zvlášť náročná. Pro cestu každopádně budete potřebovat rakouskou dálniční známku, protože všechny trasy do Itálie vedou přes Rakousko. V Itálii je potřeba počítat s drahým palivem a tak není od věci dotankovat si v Rakousku plnou nádrž. Navíc je potřeba počítat s tím, že v některých částech Itálie (obzvlášť na jihu) se neprodává Natural 95, ale pouze dražší N98. Dálnice jsou zpoplatněné, průměrně vychází poplatek na 5 eur za 100 kilometrů, výše se nechá zjistit na webu www.autostrade.it .

Doprava autobusem

Itálie je dobře dostupná i autobusovou dopravou. Zvlášť severní část jaderského pobřeží a v zimě také dolomity navštěvují tisíce turistů právě autobusem. Odpadá tak starost o vlastní automobil a cesta se dá přečkat, i když není příliš pohodlná. Některá Italská města jsou také dostupná pravidelnou autobusovou linkou, momentálně to jsou například:    Bologna, Firenze, Genova, Mestre, Milano, Padova, Roma, Verona a Udine prostřednictvím společnost Eurolines.cz .

Doprava letadlem

Nejrychlejší a nejpohodlnější je cestování letadlem. Itálie má celou řadu mezinárodních letišť, kam se dá dostat  pravidelnou linkou nebo charterovým letem. Díky nízkonákladovým leteckým společnostem lze navíc letenky do některých destinací pořídit za velmi přijatelné ceny.

Doprava vlakem

Pro drážní nadšence nebo zaměstnance železnice je přijatelná i cesta vlakem. Je časově nejnáročnější ze všech nabízených možností, a je potřeba počítat s přestupem Rakousku nebo v Německu. Na druhou stranu je ale o něco pohodlnější než cesta autobusem.

Italská kuchyně

Italská kuchyně je velmi známým a vyhlášeným pojmem. Přestože je obvykle poměrně jednoduchá na přípravu, je zároveň velice chutná a také zdravá. A protože je země rozlohou veliká, liší se strava i podle regionu, ve kterém se právě nacházíte.  Na celém světě lidé znají italskou pizzu, nebo těstovinové speciality, ale italská kuchyně je mnohem bohatší.

Sport v Itálii

Itálie je zemí bouřlivých a mnohdy až „fanatických“ fanoušku, kteří jako správní jihoevropané prožívají sportovní klání většinou více než samotní sportovci. A pravdou je, že Italové mají v mnoha odvětvích komu fandit. Národní fotbalový tým patří k těm vůbec nejlepším na světě o čemž jasně mluví počet získaných titulů mistrů světa. Země má ale i špičkové lyžaře a to nejenom ty sjezdové, ale i klasické. Italové také dominují v cyklistice a samozřejmě ve všech motorsportech. Krasobruslařka Caroline Kostnerová zase hrdě reprezentuje svou zem v na ledové ploše.